Здоровье - правильное питание

Вкусно, полезно, эффективно!
  • !
  • Educlub.com.ua - Здоровье - правильное питание
  • Поделись с друзьями:
 

Урок фізики за темою "Основні положення молекулярно-кінетичної теорії та її дослідне підтвердження"

  1. Хід уроку
  2. 3. Вивчення нового матеріалу. ( Додаток 1 ).
  3. 4. Складання опорного конспекту:
  4. 5. Бліц-тестування на закріплення властивостей речовин
  5. 6. Рішення якісних задач.

розділи: фізика

Мета уроку: повторення і поглиблення знань учнів про будову речовини, формування умінь описувати теплові явища на молекулярно кінетичних уявленнях про будову речовини, переконати учнів в реальності мікросвіту, можливості його пізнання, розглянути експериментальні докази існування і руху молекул.

Устаткування: презентація ( Додаток 1 ), Таблиця ( Додаток 2 ), Відео, портрети вчених, судини з водою різної температури, акварельні фарби, перманганат калію.

Хід уроку

1. Орг. момент, вітання вчителя.

2. Повторення раніше вивченого матеріалу.

  • Що вивчає механіка?
  • З яких розділів складається механіка?
  • Які існують види руху?
  • Що є причиною появи прискорення?
  • На які види поділяються сили за своєю природою?
  • 1. Історична довідка

    Задовго до нашої ери народи Стародавнього Сходу - єгиптяни, вавилоняни, ассирійці, індуси і китайці - накопичили багато природничо-наукових і технічних знань. У зв'язку з необхідністю будувати будівлі, храми, піраміди, з розвитком мореплавання, потребами вимірювання земельних ділянок і т.д. накопичувалися початкові відомості про властивості різних матеріалів, про техніку математичних обчислень, про рух небесних світил.

    Зараз мало залишилося людей, для яких реальність існування атомів менш очевидна, ніж рух Землі навколо Сонця. Майже у кожного з цим поняттям пов'язане інтуїтивне уявлення про щось маленькому неподільний.

    Творцем ідеї атома прийнято вважати Демокрита, хоча історія згадує також його вчителя Левкінпа, і не менш впевнено-давньоіндійського філософа Канаду.

    Легенда розповідає, що Демокріт сидів на камені біля моря, тримав в руці яблуко і розмірковував. "Якщо я зараз це яблуко розріжу навпіл, то у мене залишиться половина, якщо я цю половину знову розріжу на дві - залишиться чверть. Але якщо і далі продовжувати, чи завжди у мене в руці буде залишатися частина яблука? Або ж в якийсь момент решта вже не буде мати властивості яблука? "Філософ прийшов до висновку, що розподіл таке нескінченно не існує і назвав цю останню, вже неподільну частку атомом.

    У Росії розвиток ідей древніх вчених про внутрішню будову речовини продовжив М.В. Ломоносов. Багато ідей Ломоносова більш ніж на 100 років випередили науку того часу. Так, наприклад, він вперше розмежував поняття "корпускула" - молекула і "елемент" - атом. Він вважав, що найменші неподільні частки - атоми - входять до складу більш великих часток - молекул. Різноманітність тел залежить від того, які атоми, в якій кількості і яким чином з'єднані в молекули.

    Вивчаючи будову речовини, М.В. Ломоносовим була створена молекулярно-кінетична теорія, якою успішно користуються як фізики, так і хіміки.

    З основними положеннями цієї теорії ми сьогодні з вами і познайомимося, а також розберемо досліди, що підтверджують цю теорію.

    3. Вивчення нового матеріалу. ( Додаток 1 ).

    Фізичні властивості тіл у різних агрегатних станах на основі розгляду їх молекулярної будови, сили взаємодії між частинками, що утворюють тіла і характери теплового руху цих частинок вивчає спеціальний розділ фізики, який називається "Молекулярна фізика". Молекулярна фізика спирається на основні положення МКТ:

    Давайте сформулюємо їх разом. Ось що сказав про природу речей Лукрецій Кар:

    1. Почала речей недоступні для ока.
    2. Вислухай те, що скажу, і ти сам, без сумніву, визнаєш,
      Що існують тіла, яких ми бачити не можемо.
      Але не заповнено всі речовиною і не тримається тісно
      У речовинах порожнеча існує. (Робимо висновок: всі речовини складаються з молекул, між якими є проміжки)

    3. Безліч маленьких тел в порожнечі, ти побачиш, мелькаючи,
    4. Метушаться взад і вперед в променистому сяйві світла. (Робимо висновок: молекули знаходяться в безперервному тепловому хаотичному русі)

    5. Побачиш ти там, як багато пилинок змінюють
    6. Шлях свій від прихованих поштовхів і знову відлітають назад,
      Усюди туди і сюди розбігаючись у всіх напрямках. (Робимо висновок: молекули взаємодіють між собою: одночасно діють сили взаємного тяжіння і відштовхування)

    А тепер проведемо дослідне обгрунтування даних положень:

    1. Досвід "Дифузія"
    2. Відеоролик "Броунівський рух"
    3. Відеоролик "Взаємодія молекул"
    4. "Все молекули знаходяться в безперервному тепловому хаотичному русі" - говорить друге положення МКТ.

    4. Складання опорного конспекту:

    Заповнення таблиці, в якій наводиться експериментальне обгрунтування основних положень МКТ.

    Основні положення МКТ

    експериментальне підтвердження

    Всі речовини складаються з молекул

    Можливість механічного дроблення речовини, розчинення речовин у воді, дифузія, стиснення і розширення газів.

    Молекули знаходяться в безперервному тепловому хаотичному русі

    Дифузія. Броунівський рух дрібних, зважених в рідини частинок під дією ударів молекул.

    Молекули взаємодіють між собою: одночасно діють сили взаємного тяжіння і відштовхування.

    Для розриву твердого тіла необхідно деяке зусилля, в той же час тверді і рідкі тіла важко стискувані. Краплі рідини, поміщені в безпосередній близькості один від одного. Зливаються.

    Залежно від розташування молекул і їх поведінки розрізняють 3 агрегатних стану речовини:

    тверде, рідке і газоподібне. (Перегляд відео "Стану речовини з позиції МКТ")

    5. Бліц-тестування на закріплення властивостей речовин

    Бліц-тестування на закріплення властивостей речовин

    6. Рішення якісних задач.

    1. Кухонна сіль, вміщена в воду, через деякий після її розчинення, рівномірно розподіляється по всьому об'єму. Чому?
    2. Чому поблизу твердих шматочків йоду срібна ложка темніє, покриваючись тонким шаром йодистого срібла?
    3. Чому пил, що представляє частки твердої речовини, досить довго утримується в повітрі в підвішеному стані?

    7. Підведення підсумків уроку, виставлення оцінок.

    8. Домашнє завдання §3,1, конспект, знайти і повторити основні поняття молекулярної фізики.

    додаток 3

    додаток 4

    додаток 5

    додаток 6

    додаток 7

    додаток 8

    12.07.2013

    Що вивчає механіка?
    З яких розділів складається механіка?
    Які існують види руху?
    Що є причиною появи прискорення?
    На які види поділяються сили за своєю природою?
    Але якщо і далі продовжувати, чи завжди у мене в руці буде залишатися частина яблука?
    Або ж в якийсь момент решта вже не буде мати властивості яблука?
    Чому?
    Чому поблизу твердих шматочків йоду срібна ложка темніє, покриваючись тонким шаром йодистого срібла?
    Чому пил, що представляє частки твердої речовини, досить довго утримується в повітрі в підвішеному стані?